Przepisy dotyczące konstruowania balustrad ustalił w drodze rozporządzenia Minister Infrastruktury 12 kwietnia 2002 roku wraz z późniejszymi zmianami. Rozporządzenie to szczegółowo określa warunki techniczne budynków dopuszczonych do użytku
a zawarty w nim dział VII warunki dotyczące bezpieczeństwa użytkowania.
Obowiązek montowania balustrad. Według wymienionego powyżej rozporządzenia, balustrady powinny być zamontowane przy schodach lub podjazdach, wtedy, gdy ich wysokość przekracza 50 centymetrów. Ponadto w budynkach użyteczności publicznej balustrady oraz poręcze powinny być zamontowane tak, by można z nich było korzystać z obu stron klatki schodowej. Jeśli schody są szersze niż 4 metry, na środku powinna być zamontowana także balustrada lub poręcz dodatkowa. Wszystkie projektowane balustrady powinny spełniać rygorystyczne normy technologiczne i montażowe określone w Polskich Normach.
Wysokość poręczy, prześwity i otwory balustrad. Rozporządzenie określa również dopuszczalną wysokość oraz wielkość prześwitów dla domów jednorodzinnych jak i dla budynków użyteczności publicznej takich jak bloki, szkoły i przedszkola. W przypadku konstruowania balustrad w domach jednorodzinnych jej minimalna wysokość mierzona od góry poręczy powinna wynosić 90 centymetrów. Natomiast w budynkach użyteczności publicznej, szkołach, ośrodkach zdrowia poręcz powinna mieć co najmniej 110 cm wysokości, a maksymalny prześwit pomiędzy poszczególnymi szczebelkami balustrady nie może być większy niż 12 centymetrów. W domach jednorodzinnych przepisy nie regulują maksymalnej szerokości pomiędzy poszczególnymi szczebelkami. Jeśli z balustrad mają korzystać osoby niepełnosprawne powinny być one zamocowane po obu stronach schodów lub podjazdów na wysokości 75 i 90 centymetrów.
Bezpieczeństwo. W miejscach, w których mają przebywać dzieci takich jak szkolne korytarze balustrady powinny być skonstruowane tak, by uniemożliwiały dzieciom wspinanie oraz zsuwanie się po nich. Poręcze przy schodach i pochylniachwedług przepisów, muszą być zamocowane w odległości minimum 5 centymetrów od ściany, do której zostały zamocowane. Ponadto powinny być one o 30 centymetrów przedłużone na początku i na końcu i zakończone tak, aby gwarantowały bezpieczne użytkowanie. Nie mogą one mieć ostrych kantów czy niebezpiecznych wykończeń. Powinny one chronić wszystkie osoby, które je użytkują przed wypadnięciem.
Natomiast balustrady całoszklane powinny być skonstruowane ze szkła, hartowanego klejonego min. o grubości 17,52 mm (ESG/ VSG 884), które w przypadku rozbicia pękają na małe, nieostre kawałki, które nikogo nie poranią. Aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa przy konstruowaniu należy trzymać się ściśle norm
i przepisów prawa budowlanego.